O potravinách pro děti

 

Potraviny vhodné pro přípravu nemléčných příkrmů pro kojence, které obvykle nevyvolávají alergické reakce

zelenina: mrkev, brambor, zelená okurka, cuketa, dýně, kořen petržele, černý kořen, kedluben, zelený salát, špenát, červená řepa, pórek, květák, zelí, kapusta, zelené luštěniny, zelený hrášek, meloun.

ovoce: jablka, hrušky, švestky, třešně, mirabelky, meruňky, hrozny, banán, avokádo, borůvky.

obilniny: rýže, oves, proso.

maso: drůbeží, telecí, hovězí, jehněčí, králičí.

sladidla: čistý hroznový cukr.

pojící prostředky: rýžový, kukuřičný, bramborový škrob.

čaje: Dětský čaj, šalvěj, sléz, lipový květ, fenykl, černý bez.

Samé sladkosti

O tom, jaké zvolit potraviny pro začátek přikrmování se poraďte i s lékařem, ale marmelády a další příliš slazené potraviny rozhodně vynechte.

Potraviny, kterých by se mělo vyvarovat dítě s alergickými projevy

zelenina: rajčata, celer, paprika, ředkvičky, křen, sušené luštěniny, kyselé zelí, řeřicha, bazalka

ovoce: citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskev, fíky, datle, bobulovité ovoce ( rybíz, angrešt) mimo borůvky.

maso: ryby a plody moře

kravské mléko (výrobky z něj), sójové mléko, vejce.

ořechy a semínka, exotické koření, med.

 

 

Kdy zařadit potraviny s otazníkem?

 

V dnešní kapitole týkající se vaření pro naše nejmenší se zmíníme o zařazování některých konkrétních potravin do jídelníčku, které bychom měli dítěti začít podávat, až když dítě doroste určitého věku. Dočtete se i o plánování jídelníčku a o první fázi odstavování.

Plánování jídelníčku

Jídelníčky prvních chutí názorně ukazují, jak své dítě postupně převádíte na pevnou stravu a používáte přitom hlavně jednoduché ingredience (někdy jen jednu), lehce stravitelná ovocná a zeleninová pyré, u nichž není pravděpodobné, že by mohla nastartovat alergickou reakci.

Jakmile se děťátko s těmito chutěmi seznámí, začnete se řídit jídelníčky dalšími. Jedná se o kombinace ovocných a zeleninových pyré, například pyré z mrkve a hrášku nebo z broskví, jablek a hrušek. Podle toho, čeho je právě v daném ročním období hojnost.

Dodržování jídelníčků záleží na mnoha faktorech. Například pokud jí vaše děťátko naposled těsně před spaním, dávejte pozor, abyste ho nekrmili něčím, co se jen těžko tráví.

Od devíti měsíců věku dítěte budete moci vařit pro dítě i pro rodinu současně - na tom, co dáváte miminku k obědu, si možná pochutnáte u večeře, jen dbejte na to, abyste dětskou porci nesolili. Některým dětem vyhovují čtyři jídla během dne, většině dětí by ale mohla stačit pouze tři jídla, zvláště pokud je doplníte nějakou zdravou svačinkou.

  • v ČR je žloutek doporučen od šesti měsíců, bílek od jednoho roku
  • plnotučné kravské mléko jako hlavní nápoj se v ČR doporučuje používat od tří let
  • plísňové sýry by měly děti dostávat až ve věku tří let

Kdy už může jíst...

Lepek (pšenice, ječmen, žito, oves) - 6 měsíců

Citrusy - 6 měsíců

Dobře vařená vejce - 6-9 měsíců

Vejce naměkko míchaná - od 1 roku

Sůl v potravě - v omezeném množství od 12 měsíců

Cukr - v omezeném množství od 12 měsíců

Plnotučné kravské mléko - od 12 měsíců

Med - 12 měsíců

Paštiky - 12 měsíců

Celé/sekané ořechy - 5 let

První fáze odstavování

Doporučuje se, aby dítě bylo jen kojeno co nejdéle, nejlépe aspoň do šesti měsíců života. Většina kojenců je ale odstavována mezi čtvrtým a šestým měsícem. Každé dítě je jiné, což značí, že by mohlo být připraveno začít s pevnou stravou, když:

  • už mu nestačí mléko
  • stále častěji se dožaduje mléka
  • v noci se začíná budit na kojení, ačkoliv předtím už spalo třeba do rána
  • zajímá ho, jak se krmí ostatní lidé
  • dokáže vsedě bez potíží udržet hlavičku a krk

Zažívací soustava kojence není přinejmenším do sedmnácti týdnů zralá na to, aby vstřebávala jídla mnohem složitější, než je mléko.

Začněte mu podávat hladké tekuté pyré z jablek, hrušek, mrkve, batátů (sladkých brambor) nebo muškátové tykve. Ovoce a zeleninu můžete také míchat s dětskou rýží. Vůbec nepočítejte s tím, že by toho miminko snědlo v prvním týdnu nějak moc. Prostě mu zpočátku nabídněte jednou denně pevnou stravu. K tomuto pokusu si zvolte chvíli, kdy jste oba v pohodě a nic vás nehoní. Vaše maličké asi bude muset trochu vyhladovět, ale pozor, hlad jako vlk by mít nemělo! Možná mu budete nejdřív muset dát trochu mléka, abyste utišily ten nejhorší hlad. Nijak na miminko nechvátejte a podřiďte se jeho tempu.

Mateřský instinkt je mocný, takže máte-li pocit, že je vaše děťátko připraveno, nejspíš nebudete daleko od pravdy. Pokud se vám ale zdá, že ani po několika pokusech nejeví o jídlo přílišný zájem, asi byste měly ještě pár dalších dní počkat a teprve pak to zkuste znovu. Mějte na paměti, že jedním z důvodů, proč se doporučuje počkat do šestého měsíce, je i skutečnost, že v málo vyspělých zemích je mléko z prsu sterilní, zatímco příliš časný přechod na pevnou stravu představuje zvýšené riziko infekce.